Новомосковськ. ЗЗСО № 1

   


Міністерство oсвіти і науки, молоді та спорту України
Педагогічна преса Національна дитяча гаряча лініяМетодичне об'єднання класних керівників

СІЧЕНЬ 2019 Засыдання ШМО класних керывникыв

«Основні напрямки виховної роботи класних колективів»

1.«Формування екологічної компетентності учнів» 

2.«Морально-етичне та естетичне виховання школярів в педагогіці В.О.Сухомлинського .                                

 4.«Погляди В.О.Сухомлинського на естетичне виховання підростаючого покоління»

5. "Виховання громадянина-патріота в педагогіці В.О.Сухомлинського та в сучасній освітній практиці"                                                    «Впровадження ідей В.О.Сухомлинського у сучасній позакласній шкільній роботі» 

   "Виховання громадянина-патріота в педагогіці В.О.Сухомлинського та в сучасній освітній практиці" 

Національна дитяча «гаряча» лінія

Національна Дитяча «гаряча лінія» - для дітей та про дітей.

Це означає, що «гаряча лінія» приймає дзвінки від дітей та від дорослих, чиї запити стосуються дітей.

 Дитяча «гаряча лінія» функціонує за безкоштовним номером (безкоштовний з мобільних та стаціонарних номерів телефонів по всій території України)

Номер 116 111

Даний номер телефону запроваджений у 26 європейських країнах як узгоджений номер допомоги дітям по телефону.

Лінія є абсолютно безкоштовною, анонімною та конфіденційною.

На Національній дитячій "гарячій лінії консультують компетентні у дитячих питаннях психологи, юристи соціальні працівники та соціальні педагоги.

Основні теми, з яких консультують на Національній дитячій «гарячій лінії», - насильство над дітьми та жорстоке поводження з ними у сім’ї та з боку оточення, психологічні проблеми, негаразди у стосунках з дорослими та однолітками, майнові права дітей, питання встановлення опіки, а також булінг і безпека в Інтернеті.

Дитяча «гаряча лінія» працює

по будням з 12 до 20 години

суботу з 12 до 16 години.


 Безпечна школа.

 Відео. https://mon.gov.ua/ua/osvita/zagalna-serednya-osvita/protidiya-bulingu/bezpechna-shkola-nik-vujchich-video

«Корисні посилання щодо теми антибулінгу» для використання в профілактичній роботі в закладах освіти. Режим доступу: https://mon.gov.ua/ua/osvita/zagalna-serednya-osvita/protidiya-bulingu/korisni-posilannya-shodo-temi-antibulingu

«Корисні посилання щодо теми антибулінгу» розміщена на офіційному сайті Державної наукової установи «Інститут модернізації змісту освіти» (www.imzo.gov.ua).

Закон України «Про запобігання та протидію домашньому насильству», http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/2229-19

Як навчити дитину захищатися від сексуального насильства: https://mon.gov.ua/storage/app/media/pozashkilna/bezpeka/manual-kindergarten.pdf

Закон України «Про запобігання та протидію домашньому насильству». http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/2229-19

Методичні рекомендації щодо формування у дітей та молоді нетерпимого ставлення до насильницьких моделей поведінки https://imzo.gov.ua/2018/05/21/lyst-mon-vid-18-05-2018-1-11-5480-metodychni-rekomendatsiji-schodo-zapobihannya-ta-protydiji-nasylstvu/

«Гаряча лінія»

з питань протидії булінгу працює за номером 116 000. Батьки та члени родини мають можливість отримати консультації щодо ознак насилля по відношенню до їх дитини і рекомендації, що робити в такій ситуації.  http://magnolia-tv.com/en/node/3859

Консультації для дітей та дорослих, чиї запити стосуються дітей, здійснює Національна дитяча «гаряча лінія» за безкоштовним  номером 0-800-500-225 та коротким безкоштовним номером для абонентів КиївСтар та Лайфселл116 111.https://la-strada.org.ua/ucp_mod_content_show_30_robota-garyachoyi-liniyi.html

https://www.facebook.com/childhotline.ukraine/

На Національній дитячій «гарячій лінії» консультують компетентні у дитячих питаннях психологи, юристи соціальні працівники та соціальні педагоги. Лінія працює по будням з 12 до 20 години та в суботу з 12 до 16 години і є анонімною та конфіденційною.

Питання захисту дітей від впливу шкідливої інформації. Режим доступу:https://mon.gov.ua/ua/osvita/pozashkilna-osvita/vihovna-robota-ta-zahist-prav-ditini/bezpeka-ditej-v-interneti

Рекомендації СМ/Rek ( 2018) 7 Комітету міністрів, відповідно до положень статті 15.b Статуту ради Європи   про принципи дотримання, захисту та реалізації прав дитини в цифровому середовищі http://mvs.gov.ua/upload/file/rekomendac_ya_schodo_zahistu_d_tey_u_cifrovomu_seredovisch_2018.pdf

Програми виховної роботи з питань протидії торгівлі дітьми «Особиста гідність. Безпека життя. Громадянська позиція» для закладів освіти. Режим доступу: http://old.mon.gov.ua/ua/about-ministry/normative/5457-

Постановою  Кабінету Міністрів України №111 від 24.02.2016 року, http://zakon0.rada.gov.ua/laws/show/111-2016-%D0%BFзатверджено  Державну соціальну програму протидії торгівлі людьми на період до 2020 року

 

 

 


   Класний керівник - професія дальної дії...

     «Дитинство - величезний край, звідки приходить кожен»,- писав Антуан де Сент-Екзюпери. На мій погляд, це одна з найвдаліших метафор. Саме у дитинстві формується характер людини, його відношення до навколишнього світу. Велику частину дитинства ми проводимо в школі. І від того, хто в цей час буде поряд з нами, залежить успішність нашої адаптації в житті. Говорячи про шкільний колектив, розумію, що посеред улюблених викладачів на особливе місці посідає класний керівник.

     В. І. Даль у своєму «Тлумачному словнику» подає лексичне значення слова «керувати» - управляти, радити, вказувати, спостерігати, наставляти в чому-небудь, у справі, в роботі, в праці. 

     Класний керівник... Педагогічна професія, якої не навчають у вишу. Ця професія унікальна. Подібної у світі просто немає.

     Нелегка праця розуму і серця... проблеми, пошуки, знахідки й неповторна мудрість досвіду. На мій погляд, діяльність класного керівника - важлива ланка освітнього закладу у виконанні завдань, спрямованих на формування особистості,яка усвідомлює свою приналежність до сучасної європейської цівілізації. Адже буквально все проектується і твориться за звичайною партою.

     На мою думку, життя учнівського колективу наповнене різноманітними подіями лише тоді, коли класний керівник є справжнім організатором: сприяє забезпеченню умов для організації змістовного дозвілля, планує і проводить різноманітні заходи; проводить виховну роботу з урахуванням вікових та індивідуально- психологічних особливостей учнів. Переконана, що від  нас з вами, шановні класні керівники, значною мірою залежить життєдіяльність учнівського колективу, формування національної самосвідомості, виховання освіченої, фізично здорової особистості зі сформованими загальнолюдськими моральними цінностями.

     У сучасних умовах  у центрі уваги виховання стоїть молодь. Особистісний підхід передбачає визнання цінності кожної дитини, кожної особистості. 31 серпня наш клас святкував день народження, бо з 21 учня - шестеро - випускники СЗШ №13, одна- СЗШ№14, дві учениці перейшли до нас із СЗШ №2, з гвардійської школи - 2, ліцей "Самара"-1, НВК №1 - 9 учнів, які вибрали за власними вподобаннями доручення в класі. Приємно зазначити, що кожен учень нашого класу залучений до гурткової, факультативної роботи. Інтелектуальний потенціал класу: 2 учні мають вищий рівень успішності (Романенко Є., Сорока О.), 6 однокласників беруть участь у змаганнях «Що? Де? Коли?» (Романенко Є., Маміна І., Кравченко М., Сорока О., Ситник В., Регінська І.) на осінніх канікулах посіли 1 місце у міському інтелектуальному  змаганні «Що? Де? Коли?», 1 учениця є студенткою обласної школи юних біологів (Нечитайло Є.), 11 школярів відвідують факультатив «Практикум з українського правопису» (Нечитайло Є., Яшна А., Пуріс М., Дем’яненко А., Регінська І., Сорока О., Кравченко М., Гуртовий В., Ситникова А., Безсалько О., Люткіна Є.), 10 учнів – факультатив «Практична хімія» (Сорока О., Романенко Є., Кравченко М., Гуртовий В., Пуріс Т., Яшна А., Дем’яненко А., Ситник В., Маміна І., Нечитайло Є.). 6 активістів - члени Кабінету Міністрів ШР №1(Легеза Н., Бобух В., Романенко Є., Ситник В., Матлаш Д., Дем’яненко А.), 2 учениці є слухачками міської школи "Лідер"(Маміна І., Матлаш Д.). У класі є творчий потенціал: 5 учнів відвідують шкільний театр «Глобус» (Регінська І., Легеза Н., Нечитайло Є., Бобух В., Білокурова А.), 1- навчається в музичній школі (Легеза Н.), 1 – ЦПР «Роксолана» (Рядська А.). У класі є спортсмени: ДЮСШ секція футболу – Ситник В., Яловий М., гурток кульової стрільби, 1 уч. – Білокурова А., що посіла 3м. в особистому заліку на міських змагання з кульової стрільби. У кожного в класі (з урахуванням побажань учнів) є доручення. Середній бал успішності становить 8,2 бали. 3 учні брали участь у міських олімпіадах – Сорока О. 4 місце географія, 6 м. російська мова, Маміна І., українська мова та література 4 м., правознавство 4м., Нечитайло Є., біологія, 5  м. На міському етапі Міжнародного конкурсу ім. Петра Яцика з української мови - Маміна І. 3 м.

     У становленні та розвитку учнів спираюсь на допомогу батьків. Важливим питанням є стан у сім'ї. Адже робота з батьками — один із основних та найскладніших напрямків роботи класного керівника. 

     В одному з наукових видань прочитала, що сучасний класний керівник повинен стати сьогодні на шлях самостійної пошукової творчості з метою формування духовно- інтелектуальної особистості дитини.  Погоджуюся зі словами Г. Ско-вороди, це- шлях добра: через пізнання, усвідомлення, розуміння своєї істинної духовної природи, свого призначення у світі. 

     На особистому досвіді, я зрозуміла, що головне у відношенні з дітьми - це поважати їх так само, як себе.

      Майже кожен намагається досягти вищого рівня у розвитку людських якостей, я не виключення. Але досконалiсть — категорiя абстрактна. Скiльки до неї не прагни наблизитися, вона, як обрiй, вiдсувається все далi. Наполеглива людина обов'язково, хоча б в одному, обраному й улюбленому напрямку, буде прагнути до досконалості, будь то знання, умiння, фiзичнi данi або iншi категорiï.

     Щоразу, коли доводиться говорити про результати своєї роботи, у пам'яті спливають рядки поезії :

... У ньому буде мудрість талановито зухвала ,
Він буде щастя нести на крилі,
Учитель професія дальньої ді
ї ...

Грицай І.В., класний керівник 10 кл.

основні напрямки діяльності класного керівника
  • формування духовної культури школярів на засадах національних традицій рідного народу;
  • виховання в умовах становлення національної школи як відкритої виховної системи, робота із сім"єю;
  • здійснення соціального захисту учнів і охорона дитинства;
  • запровадження нових педагогічних технологій гуманістичного виховання;
  • фізичне загартування, пропаганда здорового способу життя.

КРЕДО
Я навчаю і учнів, і власних дітей:
„Прихиляйтесь до щирих і добрих людей.”
Я ніколи не зрадила друзів своїх.
І радію, і тішусь, й молюся за них.
Я знаходила щось у житті і губила,
Розправляла розтрощені долею крила.
Намагаюся жити і так працювати,
Щоб і недруг міг добреє слово сказати.
Я навчатиму учнів і власних дітей,
Щоб горнулись до світлих, порядних людей,
І вдивлялись у себе, плекали надії,
І щоб впевнено шли до заповітної мрії.

 

Ласкаво просимо на наш блог "Життя 10-го класу"

"Книга рекордів нашого класу"

 

Грицай І.В., класний керівник 10 кл.


  Класне керівництво ‑ це не робота, це спосіб життя

Якби в кабінеті у лікаря, юриста або дантиста одночасно зібралися 30 чоловік із різними бажаннями та потребами, а деякі, не маючи бажання там перебувати, постійно заважали б йому працювати, а лікар, юрист або дантист (без асистента), мав би протягом дев’яти місяців, застосовуючи всю свою майстерність, досягати високих професійних результатів, ось тоді, можливо, він би отримав деяке уявлення про роботу шкільного вчителя.

Дональд Д. Куїнн, переклад з англійської

У педагога є складна, але дуже важлива місія ‑ бути класним керівником. Одні вважають її лише доповненням до своєї викладацької роботи, інші ‑ навпаки, найголовнішою. Як би не була важка ця діяльність, вона, безсумнівно, потрібна дітям, оскільки основна структурна ланка у школі ‑ це клас.

Клас являє собою систему, яка допомагає реалізувати турботу про соціальне благополуччя дітей, вирішувати проблему їхнього дозвілля, згуртовувати колектив, формувати відповідну емоційну атмосферу. Організатором діяльності учнів у класі, координатором впливів був і залишається класний керівник ‑ як автор і як скульптор.

 

Класний керівник

 

Як автор

Як скульптор

5 кл.

6 кл.

7 кл.

8 кл.

9 кл.

10 кл.

11 кл.

Нотатки

Робота над сюжетом

Логічний наголос

Розвиток подій

Кульмінація

Розв’язка

Відгук читача

Вивчення особистості

Пошук витонченості

Особливе призначення

Самовизначення

Удосконалення

Довершеність

Оцінка майстра

У процесі моєї роботи виробився певний стиль моїх відносин із дітьми:

·         не забороняти, а направляти;

·         не керувати, а співкерувати;

·         не примушувати, а переконувати;

·         не командувати, а організовувати;

·         не обмежувати, а надавати свободу вибору.

Будучи класним керівником, уважаю, що метою виховного процесу є плекання вільної, талановитої, фізично здорової особистості, збагаченої науковими знаннями, естетичними смаками, готової до творчої трудової діяльності, яка досягається через формування в учнів морального ставлення до оточуючих людей і усвідомлення цінності людського життя, через формування культури інтелектуального розвитку та вдосконалення учнів, а також культури збереження власного здоров’я.

  

Чи знаю я своїх однокласників? Таке запитання було задане на першій годині спілкування у 5 класі. Учні були здивовані, але разом з тим зацікавлені у процесі створення картки. З цього цікавого, на мою думку, створення портрету класу розпочалося знайомство із моїм новим класом.

Великим авторитетом є для них класовод Петранова Тетяна Володимирівна. Досить швидко ми найшли спільну мову із вихованцями.. Методи виховання, підходу до особистості у нас схожі з першою вчителькою Протягом вересня працювала спільно із психологом школи  Ходосенко Ольгою Юріївною над вивченням та доповненням психолого-педагогічних характеристик, створених вчителем початкових класів.

Класні виховні години, що проводяться мною, наприклад, "Мої хочу, можу, треба", "Таємниці природи", "Як уникнути злочину", "Розкажи мені про мене" та ін.; ситуативні практикуми, такі як "Основи шкільної етики", "Учись учитися"; диспути "Події місяця", "Мої "можна" та мої "не можна"; сократівські бесіди "Що я роблю, щоб бути здоровим і сильним", "Мій внутрішній світ" ‑ сприяють розвитку самооцінки учнів, виробленню вміння бачити сильні і слабкі сторони своєї особистості, свого характеру.

Для вивчення результативності та ефективності виховного впливу використовую такі методики як моніторинг, діагностика, анкетування тощо.

Проводячи анкетування учнів "Рівень вихованості учнів", "Вивчення рівня згуртованості учнів", "Вивчення рівня тривожності учнів" та ін., а також діагностуючи моральну вихованість, виявляю певні задатки та здібності дітей, їх позитивні й негативні риси характеру для подальшого коригування.

В учнів мого п’ятого класу загальна тривожність знаходиться на середньому рівні, тобто 50% учнів відчувають деяку тривожність свого емоційного стану, що пов’язаний із певними формами діяльності у школі: переживання соціального стресу. Це зайвий раз підтверджує те, що велике значення в розвитку підростаючої особистості мають мотиви діяльності та поведінки, в яких виражається характер ставлення до себе, інших людей; рівень самоусвідомлення та соціальної відповідальності.

Також слід зазначити, що внаслідок системної роботи педагогічного колективу з учнями п’ятих класів знижені показники за такими шкалами: страх самовираження, страх ситуації перевірки навчальних досягнень, страх не відповідати очікуванням дорослих.

Психолог школи Ходосенко О.Ю. постійно допомагає мені зробити узагальнені висновки щодо створення сприятливих умов для гармонізації особистості у моєму класі. Так, спостерігається прагнення до активної діяльності, бо монотонна, нецікава діяльність провокує прояви таких дезадаптивних якостей, як легковажність і відсутність почуття відповідальності. Тут необхідно створювати умови для прояву ініціативи учнів, чітко аргументувати обов’язки та певні межі в поведінці дитини.

За перше півріччя намагалась познайомитись не лише з батьками учнів, але й умовами проживання, виховання, відносинами батьків та дітей. Відвідала родини школярів, провела ряд анкетувань як для учнів, так і для їхніх батьків. Без допомоги батьків, сімейної родини вирішити питання виховання неможливо. Вся робота з батьками будується на взаємній довірі. Зустрічі з ними, збори, консультації показали, що батьки різні, з різними поглядами на життя, неоднозначні відношення між школою та сім’єю, учителем і батьками, учнями та батьками. Деяким батькам бракує часу навіть на спілкування з дитиною, тому на класного керівника покладається відповідальність за таких учнів: вберегти її від поганого впливу, навчити, надати пораду і дитині, і батькам. Під час проведення батьківських зборів було проведено анкетування батьків, дано їм рекомендації щодо вмінь п’ятикласників, тренування та розвитку пам’яті, як зберегти працездатність школярів. У своїй роботі враховую, що сім’я - це складний колектив, який вимагає тактовних методів вивчення. Батьки мають бути переконані в конфіденційності їхніх контактів з педагогом. Інколи навіть діти не здогадуються, що батьки спілкувались із класним керівником.

Ніколи не є зайвим і складання плану спільної діяльності мене як вчителя та учнів. Наприклад, складні завдання краще ділити на частини з аналізом і підтримкою на кожному етапі роботи.

Необхідно уникати негативного порівняння окремих учнів із більш успішними однокласниками.

 Оцінку навчальної діяльності та поведінки краще давати індивідуально, аргументовано з акцентом на позитивних моментах.

Підтримувати високий рівень працездатності під час уроку та при виконанні однотипних операцій, спрямовувати учнів на пошук інших способів вирішення завдань, використовувати різноманітні види діяльності.

Давати групові та індивідуальні завдання для самостійної роботи. Тобто потрібна наполеглива, але чітка, аргументована, спокійна оцінка результатів діяльності учнів і їх особистих досягнень.

Постійно використовую включення більш активних учнів із рисами лідерства у виконання організаційних ролей на уроці.

Навіювання: хороший товариш, цікавий співрозмовник, людина здатна досягти успіху.

Навчання: раціональному плануванню діяльності (не накопичувати не виконані справи), самоконтролю поведінки, саморегуляції психофізичного стану, умінню спілкуватись.

Виховні впливи: натяк, ласкаві докори, прояви уваги, турботи, заохочення до успіху.

Переконалась, що найбільш ефективні не прямі, а приховані впливи на дитину.

Приділяю велику увагу індивідуальній роботі з учнями. Прикладом може бути робота "Я-концепція". Безумовно, серцевиною виховного процесу є особистість дитини, і вихователь повинен поважати почуття власної гідності кожного учня, його індивідуальну життєву мету, запити, нахили, інтереси, характер, створити сприятливі умови для його самовизначення, самореалізації та розвитку.

Роздуми, постійний пошук, розуміння відповідальності та важливості роботи з колективом, намагання зробити її цікавою і для дітей, і для себе допомогли мені визначити пріоритет одних проблем над іншими, знайти шляхи їх вирішення, прогнозувати та діагностувати підсумки. Робота із слабшими учнями зводиться до того, щоб не допустити переживання цими дітьми своєї “нездатності”, не дозволити виникнення байдужості до навчання, праці; не притуплювати почуття честі та гідності.

Важливу роль у школі відіграє творче виховання, в основу якого я поклала використання різних засобів, підходів до дитини, орієнтованих на досягнення оригінального результату, розв’язання творчих задач.

Для реалізації даного завдання використовую активні форми роботи, такі як “Інтелектуальний марафон”, “Конкурс для хлопчаків і дівчаток”. Для виховання прагнення і здатності правильно оцінювати свої вчинки, почуття проводжу ділову гру (робота в групах) “Прийми рішення”. З великим задоволенням діти беруть участь у шкільних позакласних заходах.

Намагаюсь домогтись найкращого результату та граничної ефективності будь-якої виховної справи. Результатом моєї роботи є:

·         результативна участь у загальношкільних заходах ‑ робота з моїми вихованцями над творчим проектом "Мій клас – моя друга домівка", "Звичаї та традиції українського народу", організація та проведення творчих конкурсів .

Немає легких учнів, усі вони вимагають від учителя, класного керівника багато сил і енергії. Педагог повинен бути щиро переконаний у тому, що кожна дитина талановита, а значить цікава. Якщо дитина "сіра" й "непомітна", отже, її талант поки не виявлений і не розвинений. А в цьому винна не дитина, тут винні педагоги та батьки.

Термін діти "групи ризику" найчастіше згадуються в якості синонімів таких понять як "запущений учень" або "учень із відхиленнями в навчанні та поведінці", "важкі діти", "важкий учень". Зазвичай ми називаємо "важкими" тих учнів, які не тільки погано вчаться, але і при цьому також грубо порушують вимоги шкільної дисципліни, правила поведінки на вулиці та у громадських місцях. Щоб вести роботу з такими дітьми, треба знати причини, що призводять до відхилення в навчанні та поведінці.

Не описати відчуття майже фізичного болю, коли стикаєшся з озлобленою дитячою душею. Як багато недоотримала вона від своїх близьких, якщо вовченям дивиться на світ. Скільки ж добра, тепла й любові обійшли її стороною.

У таких випадках у моїй роботі на перший план виходить просто людське відношення: допомогти, зрозуміти, приголубити, поспівчувати, поговорити по душах. Допомогти дитині знайти себе, заявити про себе, знайти впевненість, у кожному бачити хороше, дати кожному шанс ‑ ось ті завдання, які поставила перед собою, прагну їх реалізувати. Природно, по-новому звучить сьогодні й завдання класного керівника ‑ уміти бути готовим взяти на себе відповідальність за долю дитини, бо, як писав Антуан де Сент-Екзюпері: "Ти назавжди у відповіді за тих, кого приручив".

Цим учням приділяю особливу увагу, залучаючи їх до участі у класних і загальношкільних заходах, відвідую їх сім’ї та проводжу індивідуальні бесіди і з учнями, і їх батьками. Опікуючись зайнятістю учнів "групи ризику" в позаурочний час, залучаю їх до відвідування спортивних секцій і гуртків.

Як не дивно це звучить, але до категорії дітей "групи ризику" з упевненістю можна віднести й обдарованих, талановитих учнів, які не вміють реалізувати свої можливості в навчальній чи позаурочної діяльності. І ця робота, безумовно, є важливою ланкою роботи з дітьми. Як класний керівник, намагаюсь допомогти дитині у подоланні труднощів, з якими, чи то з причини свого віку, чи то відсутності відповідних умінь і досвіду, ще не здатна впоратися самостійно.

Робота класного керівника непроста: усі педагоги знають, що класний керівник відповідає "за все" та в ідеалі повинен уміти виконувати безліч справ, причому одночасно. Тому постійно дбаю про свій професійний рівень, відвідуючи курси підвищення кваліфікації, приділяючи велику увагу самоосвіті. Маю невеличку скарбничку власних методичних розробок із виховної роботи, беру активну участь в методичному об’єднанні класних керівників школи, де виступаю з повідомленнями; ділюся з колегами своїм накопиченим досвідом.

На мій погляд, професія класного керівника схожа з професією мінера. Оскільки варто раз оступитись і контакт із дитиною буде втрачено, подекуди назавжди. Тому, звичайно ж, потрібно бути психологом, хоча б на інтуїтивному рівні. Що ж стосується професійних знань, умінь і навичок, то класний керівник повинен знати та вміти все, чи майже все! Класний керівник повинен володіти всіма якостями хорошої, розумної, цікавої людини.

А мої побажання всім класним керівникам такі.

Пам’ятайте: Батько дитини не ваш учень, не ваш ворог, а ваш друг, порадник, однодумець.

Майте на увазі: Краща форма взаємин із батьками складає ланцюжок: діти ‑ батьки ‑ учитель – сім’я.

Майте на увазі: Головне ‑ не чекати подяки, тоді не буде розчарувань.

Пам’ятайте: Діти у класі ‑ ваше відображення, тому старайтесь постійно працювати над собою.

Майте на увазі: Головне ‑ зберігати молодість власної душі на довгі роки, тоді легше буде зрозуміти юних, поряд з якими має відбутись ваша щаслива професійна кар’єра.

Запам’ятайте: Ваша установка повинна бути такою: 

Без мене світ не повний!

Навчаються в тих, кого люблять. (Гете).

Пилипенко Л. Г. класний керівник 5 класу


АНАЛІЗ РОБОТИ МЕТОДИЧНОГО ОБ’ЄДНАННЯ

ЗА ПІДСУМКАМИ 2012-2013  НАВЧАЛЬНОГО РОКУ

Сучасна школа вимагає докорінного переосмислення усієї системи виховання, оновлення змісту, форм і методів духовного становлення особистості на основі гуманізації життєдіяльності учня, створення умов для самореалізації у різних видах творчої діяльності. Головною метою виховання особистості є підготовка учнів до повноцінного суспільного життя, яке передбачає виконання ролей громадянина, трудівника, громадського діяча, сім’янина, товариша.

Основні завдання виховної діяльності зумовлені пріоритетними напрямами реформування школи, визначеними Державною національною програмою «Освіта», Концепцією національно-патріотичного виховання, програмою «Основні орієнтири виховання учнівської молоді». Завдання сучасної системи виховання полягають у реальному переході до педагогічної творчості та індивідуального впливу, у переорієнтації учнівських і вчительських колективів на гуманізацію виховання, створення умов для цілеспрямованого систематичного розвитку особистості школяра.

  Методичне об’єднанння класних керівників працювало у минулому 2012 - 2013 навчальному році у творчому і продуктивному форматі над проблемою «Формування й розвиток соціально активної, духовно багатої і гуманістично спрямованої особистості з глибоко усвідомленою громадянською позицією, почуттям патріотизму». Першочергові завдання і проблеми, які ставили перед собою члени методичного об’єднання, були, якщо не цілковито вирішені, то розглянуті і втілені у практику вирішення на протязі року нагально.

Кожен класний керівник доклав чимало зусиль для творчого співробітництва, підвищення рівня педагогічної майстерності, налагодження співпраці з батьківською громадськістю та з іншими організаціями соціально - педагогічного комплексу. Особливі уваги в минулому навчальному році потребувало вирішення проблеми бездоглядності дітей, соціального захисту дітей з неблагонадійних сімей. Хоча проблема не є вирішеною на 100 відсотків, та налагоджено тісний зв’язок і щільний контроль за такими сім’ями.

На засіданнях МО класних керівників розглядалися нормативно правові документи щодо організації виховного процесу в загальноосвітніх закладах. Особлива увага приділялась створенню виховного простору розвитку особистості, активізації роботи з батьківською громадськістю шляхом впровадження активних форм взаємодії та пропагування кращих педагогічних ідей та організації батьківської педагогічної освіти, активізації громадянської позиції школярів, застосуванню інноваційних педагогічних технологій, а саме розробки і реалізації технології проектної діяльності, до якої залучаються не тільки учні, батьки, вчителі, а й громадськість.

Засідання МО класних керівників проводилось 3 рази на рік.

Робота методичного об’єднання сприяла росту професійної грамотності педагогів щодо впровадження програми, планування роботи в учнівському колективі на її виконання.

  Підвищенню педагогічної майстерності класних керівників сприяло  обговорення проекту Концепції національно-патріотичного виховання, листів Міністерства освіти і науки України № 1/9-520 від14.08.2008 «Щодо планування роботи класного керівника навчального закладу системи загальної середньої освіти» та № 1.4/ 18- 3127 від 30.07.2010 «Методичні рекомендації на допомогу класним керівникам «Виховання культури поведінки учнів», законів України № 1065-VІ від 5 березня 2009 р. «Про загальнодержавну програму «Національний план дій щодо реалізації Конвенції  ООН про права дитини» та № 59 від 01.02.2010 «Про вжиття заходів щодо запобігання насильству над дітьми».      

   В минулому році налагоджено роботу з забезпеченням у школі позакласної гурткової роботи, що значно розширило коло дозвілля і відпочинку школярів.

 

У минулому навчальному році школа тісно співпрацювала з музеєм ім. Калнишевського. Було відвідано 5 виставок. 

  Потребують вирішення у новому навчальному році проблеми індивідуальної роботи з важко виховуваними учнями, з учнями, що мають шкідливі звички, що проявляють агресію і конфліктність. Тобто у новому навчальному році слід більше приділити уваги індивідуальній роботі з школярами.

   Індивідуального підходу потребують і обдаровані діти не тільки на уроках, а і у позакласний час, в організації відпочинку і дозвілля. Потребує продовження системної роботи у роботі кожного класного керівника вивчення класного колективу і кожної особистості окремо.

У минулому навчальному році стартував конкурс «Кращий клас». Протягом року проводилися різноманітні конкурси і на шкільній лінійці підводилися підсумки і класи отримували бонуси . Переміг у конкурсі 10 клас (класний керівник Білокриницька Т.І.).

 

У грудні на базі НВК № 1 було проведено міський конкурс «Класний керівник року». Пилипенко Л.Г., класний керівник 11 класу посіла І місце у цьому конкурсі.

У 2012-2013 н.р. традиційним стало проведення класними керівниками Єдиних уроків. Були проведені «Спорт і фізичне виховання утвердження здорового способу життя та зміцнення миру, «Вклоняємось доземно всім солдатам» , «Дніпропетровщина в роки війни. Партизанськими стежками», «Чорнобиль- незагоєна рана».

У березні у школі проходив батьківський тиждень, під час якого класними керівниками були проведені батьківські збори ( Пилипенко Л.Г., 10 кл. «Що? Де? Коли?», Бичівник А.В. (класовод 2-А класу) - «Батьки і діти, діти і батьки – нерозділиме і одвічне коло», Пшеничка В.В (класний керівник 8 класу) – «У тенетах інтернету». Розробка батьківських зборів у 8 класі Мацюри В.Г., Ходосенко О.Ю. «Пісенний вернісаж » була надрукована у журналі  «Шкільний світ». , Грицай І.В. брала участь у конкурсі від редакції «Шкільний світ»на кращу розробку батьківських зборів і була нагороджена дипломом .

Доцільно проводити у новому навчальному році психолого - педагогічні консиліуми, котрі мають допомогти класними  керівникам в індивідуальній роботі з учнями. Слід звернути увагу і на тісніший зв’язок класних керівників з вчителями - предметниками, котрі викладають у класі.

Проблемою є малий рівень інформованості класних керівників щодо ознайомлення з кращим педагогічним досвідом педагогів району.

Доцільним стануть і практичні заняття на засіданнях методичного об’єднання класних керівників з метою ознайомлення з новими інноваційними формами виховної роботи, що допоможуть підвищити рівень педагогічної майстерності педагогів - вихователів, залучити їх до креативного мислення, праці.

Потребує уваги і робота класних керівників зі шкільною документацією.

Визначилися і проблеми, які вимагають вирішення у 2013-2014, а саме:

  - забезпечення оптимальних умов для всебічного гармонійного розвитку вихованців, їх самореалізації;

  - здійснення цілеспрямованої організаційно - педагогічної роботи з батьками, забезпечення системності у формуванні психолого-педагогічної культури;

  - налагодження взаємодії та використання методу проектів у виховній діяльності класного керівника.

  З метою вирішення вищеназваних питань пріоритетними визначити такі завдання:

1. Сприяти формуванню учнів стійкої системи цінностей: гуманістичних, громадянських, прагматичних.

  2. Широко використовувати можливості виховного простору для збагачення змісту та організаційних форм навчально-виховного процесу учнівського колективу,  спрямованих на реалізацію науково-методичної проблеми «Розвиток індивідуальних здібностей учнів як складова реалізації особистісно-орієнтованого навчання та виховання».

  3. Забезпечення здійснення учасниками виховного простору спільних соціальних проектів, інших інноваційних технологій на виконання Програми, інших державних документів в системі виховання.

  4.Активізація та поглиблення діяльності з питань взаємодії сім’ї, .освітніх установ, дитячих і молодіжних громадських організацій, бізнесових структур, релігійних конфесій у вихованні і соціалізації дітей і молоді.

            Шляхи вивчення: відвідування відкритих заходів, презентації, аналіз методичних матеріалів, перегляд портфоліо класного керівника.